تبلیغات
مدرسه غیر دولتی محدثه متوسطه اول (منجیل)

مدرسه غیر دولتی محدثه متوسطه اول (منجیل)
درخت تو گر بار دانش بگیرید به زیر آوری چرخ نیلوفری را 
قالب وبلاگ
نویسندگان

روز درختکاری :

                                                                                              

همه ساله چنین روزی به عنوان روز درختکاری در ایران گرامی داشته می شود . در ختکاری یکی از سنن پسندیده در اسلام است که به کرات نسبت به آن در روایات تاکید شده است .

امام صادق در این باره می فرمایند : شش چیز است که مومن پس از مرگ از آنها بهره مند می شود: فرزند صالح، مصحفی که از او بماند ، چاه آبی که حفر کرده باشد، آبی که جاری کند، سنت نیکی که بنهاد و در ختی که بکارد.

روایت شده است: حضرت علی (ع ) به ایجاد نخلستان بزرگی پرداختند و به دست مبارکشان آن را به بار نشاندند.
پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت. . . . .


برو ادامه مطلب رو ببین

پیامبرصلى الله علیه وآله همچنین فرمودند : هر که نهالى بکارد، خداوند به مقدار میوه‏اى که از آن درخت به دست مى‏آید، در نامه اعمال او پاداش مى‏نویسد.

همچنین امام صادق‏علیه السلام: درختان میوه را قطع نکنید که خداوند بر شما عذاب فرو مى‏ریزد.

در قرآن کریم بیش از بیست آیه قرآن  کریم به سر و راز رویش گیاهان اشاره می کند. در جمهور ی اسلامی ایران به همین مناسبت و به منظور توجه دهی مردم به امر مهم درختکاری و حفظ منابع محیط زیست و زیست محیطی از پانزدهم تا بیست و دوم هر سال به نام هفته منابع طبیعی و روز درختکاری نام گذاری  شده است .

درگذشت آیت الله حائری یزدی :

درچنین روزی در سال ۱۳۶۴هجری شمسی، آیت الله حاج مرتضی حائری یزدی استاد علوم دینی، عضو مجلس خبرگان رهبری و فرزند آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بنیانگذار حوزه علمیه قم چشم از جهان فروبست. آن عالم ربانی از بدو حرکت پدر بزرگوارشان برای تاسیس حوزه علمیه قم همراه ایشان بودند . پدر ایشان آیت الله شیخ عبدالکریم حائری در اواخر سال ۱۳۳۲ هجری  به دعوت مردم اراک به ایران آمد و تا سال ۱۳۴۰ ه ق که عازم قم شد در حوزة علمیة شهر اراک تدریس می کرد .آیة الله حائری یزدی در اواخر زمستان ۱۳۰۰ هجری ه ش به همراه فرزند بزرگش حاج شیخ مرتضی حائری و آیت الله محمدتقی خوانساری به قصد اجابت دعوت مردم، از اراک به سمت قم حرکت کردند و در میان انبوه جمعیت استقبال کننده وارد شهر قم شدند.ایشان در سال بعد تدوین ساختار جدید حوزه علمیه قم را به عهده گرفتند به طوری که در حال حاضر تاسیس حوزه، تعمیر مدارس دینی و تغییر روش آموزشی از جمله یادگارهای ایشان شمرده می شود.

تولد ابراهیم پورداوود :

در چنین روزی در سال ابراهیم پور داوود استاد و محقق معاصر در پانزدهم اسفند سال ۱۲۶۴ هجری شمسی در رشت به دنیا آمد . وی پس از طی تحصیلات مقدماتی در رشت به تهران آمد و در مکتب درسی میرزا محمد حسینخان به تحصیل علوم پزشکی مشغول شد. وی پس از آن به بیروت، باکو و فرانسه رفت و در فرانسه به تحصیل حقوق مشغول شد .او در سالهای جنگ جهانی و در زمان اشغال ایران به دست متفقین با انتشار روزنامه ای به نام «رستخیز» به نکوهش متجاوزان پرداخت.

وی پس از آن دوباره به اروپا رفت و این بار به تحقیق درباره ایران باستان مشغول شد. او همچنین مدتی استاد دانشگاه «ویسویهاری» هند بود. پور داوود سپس به ایران بازگشت و به تدریس حقوق در ایران باستان و ادبیات ایران باستان مشغول گردید. این استاد فرزانه سرانجام پس از عمری تلاش در جهت نشر معارف در سال ۱۳۴۷ ه.ش درگذشت .


[ دوشنبه 7 اسفند 1391 ] [ 01:36 ب.ظ ] [ م. اعتدادی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

[cb:blog_page_title]